44A0121-22-9/927
Description +
44A0121-22-9/927
Search Keywords: 44A0121229927
  • Part No:
    44A0121-22-9/927
  • Alias/AKA:
    EG7200-000
  • Unit of Measure:
    Per Each
    1
  • Wire Color:
    White
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
  • Wire Diameter:
    1.19 mm
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Overall Outside Diameter:
    2.39 mm
  • Number of Strands:
    19
  • Strand Size:
    34 AWG
  • Conductor Diameter:
    .79 mm
  • Cable Type:
    Spec 44
  • Cable Configuration:
    Twisted Pair
  • Cable Style:
    Primary
  • Wire Size:
    22 AWG
  • Voltage Rating:
    600 VAC