44A0121-22-9/901
Description +
44A0121-22-9/901
Search Keywords: 44A0121229901
  • Part No:
    44A0121-22-9/901
  • Alias/AKA:
    EG7271-000
  • Unit of Measure:
    Per Each
    1
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Cable Type:
    Spec 44
  • Product Classification:
    Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Conductor Diameter:
    .031 in, .79 mm
  • Wire Size:
    22 AWG, 1.19 CMA, .33 mm²
  • Wire Diameter:
    .047 mm
  • Wire Color:
    White , White with Black and Brown Stripes
  • Voltage Rating:
    600 VAC
  • Cable Style:
    Primary
  • Number of Conductors:
    2
  • Cable Configuration:
    Twisted Pair
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
  • Overall Outside Diameter:
    .094 in, 2.39 mm
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C, -85 – 302 °F
  • Strand Size:
    34 AWG