- 44A0121-22-0/2-US
44A0121-22-0/2-US
TE Connectivity / Raychem Brand
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 44
- Wire Source = United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 22 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 44A01212202US
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A0121-22-0/2-US
Unit of Measure:Per Each
1 -
Wire Diameter:1.19 mm
Number of Conductors:2
Wire Color:Black
Conductor Diameter:.031 in
Number of Strands:19
Wire Size:22 AWG
Overall Outside Diameter:2.39 mm
Strand Size:34 AWG
Cable Style:Primary
Product Classification:Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
Product Type:Wire Lead
Packaging Quantity:1
Cable Configuration:Twisted Pair
Voltage Rating:600 VAC
Wire Source:United States
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
Conductor Material:Tin-Plated Copper
Operating Temperature Range:-65 – 150 °C