- 44A0121-18-6/9-MX
44A0121-18-6/9-MX
TE Connectivity / Raychem Brand
44A0121-18-6/9
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
44A0121-18-6/9
Search Keywords: 44A01211869MX
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A0121-18-6/9-MX
Alias/AKA:389525-000
Unit of Measure:Per Foot
1 -
Packaging Method:Reel
Number of Strands:19
Number of Conductors:2
Product Classification:Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
Cable Type:Spec 44
Overall Outside Diameter:.13 in, 3.30 mm
Operating Temperature Range:-65 – 150 °C, -85 – 302 °F
Packaging Quantity:1
Cable Configuration:Twisted Pair
Conductor Material:Tin-Coated Copper
Wire Source:United Kingdom
Conductor Diameter:.05 in, 1.27 mm
Product Type:Wire Lead
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
Wire Color:Blue , White
Cable Style:Primary
Wire Diameter:.065 mm
Strand Size:30 AWG
Voltage Rating:600 VAC
Wire Size:18 AWG, 1.65 CMA, .823 mm²