- 44A0111-26-4-US
44A0111-26-4-US
TE Connectivity / Raychem Brand
26 AWG (19x38) tin coated copper. Spec 44, 600V insulation Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene. Yellow
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 44
- Wire Source = United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 26 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 44A0111264US
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A0111-26-4-US
Alias/AKA:285754-010
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:US
1 -
Cable Style:Primary
Number of Conductors:1
Wire Size:26 AWG
Conductor Diameter:.02 in
Product Classification:Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
Conductor Material:Tin-Plated Copper
Wire Diameter:.034 in
Cable Type:Spec 44
Overall Outside Diameter:.034 in
Operating Temperature Range:-65 – 150 °C
Wire Source:United States
Wire Color:Yellow
Product Type:Wire
Strand Size:38 AWG
Voltage Rating:600 V