- 44A0111-26-1-US
44A0111-26-1-US
TE Connectivity / Raychem Brand
26 AWG (19x38) tin coated copper. Spec 44, 600V insulation Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene. Brown
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 44
- Wire Source = United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 26 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 44A0111261US
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A0111-26-1-US
Alias/AKA:285751-009
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:US
1 -
Size:26 AWG
Bunch Stranding:19x38
Conductor Material:Tin Coated Copper
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
Cable Diameter:0.91 mm
Maximum Voltage Rating:600 VAC
Operating Temperature:-65 to 150 °C