- 44A0111-24-6-MX
44A0111-24-6-MX
TE Connectivity / Raychem Brand
24 AWG (19x36) tin coated copper. Spec 44, 600V insulation Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene. Blue
Description
Search Keywords: 44A0111246MX
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A0111-24-6-MX
Alias/AKA:282046-020
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
1 -
Number of Strands:19
Conductor Diameter:.64 mm
Number of Conductors:1
Wire Diameter:1.02 mm
Conductor Material:Tin-Plated Copper
Cable Style:Primary
Overall Outside Diameter:1.02 mm
Product Classification:Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Strand Size:36 AWG
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
Wire Size:24 AWG
Wire Color:Blue
Voltage Rating:600 V
Product Type:Wire Lead
Wire Source:United States
Cable Type:Spec 44
Operating Temperature Range:-65 – 150 °C