- 44A0111-24-4-US
44A0111-24-4-US
TE Connectivity / Raychem Brand
24 AWG (19x36) tin coated copper. Spec 44, 600V insulation Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene. Yellow
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 44
- Wire Source = United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 24 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 44A0111244US
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A0111-24-4-US
Unit of Measure:Per Foot
Supplier Standard Pack:
5000 -
Wire Source:United States
Wire Size:24 AWG
Product Classification:Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Cable Style:Primary
Number of Conductors:1
Conductor Material:Tin-Plated Copper
Conductor Diameter:.64 mm
Voltage Rating:600 V
Operating Temperature Range:-65 – 150 °C
Wire Diameter:.04 in
Overall Outside Diameter:1.02 mm
Cable Type:Spec 44
Product Type:Wire Lead
Wire Color:Yellow
Strand Size:36 AWG