- 44A0111-24-1-US
44A0111-24-1-US
TE Connectivity / Raychem Brand
24 AWG (19x36) tin coated copper. Spec 44, 600V insulation Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene. Brown
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 44
- Wire Source = United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 24 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 44A0111241US
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A0111-24-1-US
Alias/AKA:282041-012
Unit of Measure:Per Foot
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
1 -
Size:24 AWG
Bunch Stranding:19x36
Conductor Material:Tin Coated Copper
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
Cable Diameter:1.06 mm
Maximum Voltage Rating:600 VAC
Operating Temperature:-65 to 150 °C
Color:BROWN
Product Guides
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock:
36 Feet
Can Ship immediately
Buy all 36 in-stock or the regular minimum order quantity of 50