- 44A0111-20-4-US
44A0111-20-4-US
TE Connectivity / Raychem Brand
High Performance Cable 20AWG 1.4mm Tin Plated Copper Yellow 600VAC
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 44
- Wire Source = United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 20 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 44A0111204US
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A0111-20-4-US
Unit of Measure:Per Each
1 -
Size:20 AWG
Conductor Material:Tin Plated Copper
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
Cable Diameter:1.4 mm
Maximum Voltage Rating:600 VAC
Operating Temperature:-65 to 150 °C