- 44A0111-20-1-MX
44A0111-20-1-MX
TE Connectivity / Raychem Brand
Single Conductor Cable 20AWG 1.44mm Tin Coated Copper Brown 600VAC
Description
Search Keywords: 44A0111201MX
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A0111-20-1-MX
Alias/AKA:282021-014
Unit of Measure:Per Foot
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
1 -
Size:20 AWG
Bunch Stranding:19x32
Conductor Material:Tin Coated Copper
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
Cable Diameter:1.44 mm
Maximum Voltage Rating:600 VAC
Operating Temperature:-65 to 150 °C