- 44A0111-18-3-US
44A0111-18-3-US
TE Connectivity / Raychem Brand
High Performance Cable 18AWG 1.65mm Tin Plated Copper Orange 600VAC
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 44
- Wire Source = United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 18 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 44A0111183US
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A0111-18-3-US
Unit of Measure:Per Foot
1 -
Size:18 AWG
Conductor Material:Tin Plated Copper
Cable Diameter:1.65 mm
Maximum Voltage Rating:600 VAC
Operating Temperature:-65 to 150 °C