- 44A0111-18-2
44A0111-18-2
TE Connectivity / Raychem Brand
High Performance Cable 18AWG 1.7mm Tin Coated Copper Red 600VAC
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description
Search Keywords: 44A0111182
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A0111-18-2
Alias/AKA:2820123007
Unit of Measure:Per Meter
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:GB
1 -
Size:18 AWG
Bunch Stranding:19x30
Conductor Material:Tin Coated Copper
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
Cable Diameter:1.7 mm
Maximum Voltage Rating:600 VAC
Operating Temperature:-65 to 150 °C