44A0111-16-9-L030
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
44A0111-16-9-L030
Search Keywords: 44A0111169L030
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    44A0111-16-9-L030
  • Alias/AKA:
    E37075-000
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Product Type:
    Wire
  • Wire Size:
    16 AWG
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Wire Source:
    United States
  • Cable Type:
    Spec 44
  • Conductor Diameter:
    1.42 mm
  • Number of Conductors:
    1
  • Wire Diameter:
    .072 in
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Product Classification:
    High Performance - Spec 44, 55 & RCW
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 150 °C