- 44A0111-16-4-MX
44A0111-16-4-MX
TE Connectivity / Raychem Brand
Cable Single Conductor 16AWG
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Cable Single Conductor 16AWG
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 44
- Wire Source = United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 16 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 44A0111164MX
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A0111-16-4-MX
Alias/AKA:282004-000
Unit of Measure:Per Foot
1 -
Size:16 AWG
Conductor Material:Tin Coated Copper
Maximum Voltage Rating:600 V
Operating Temperature:-65°C to 150 °C