- 44A0111-14-2
44A0111-14-2
TE Connectivity / Raychem Brand
High Performance Cable 14AWG 2.36mm Tin Coated Copper Red 600VAC
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: 44A0111142
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A0111-14-2
Unit of Measure:Per Each
Supplier Standard Pack:
2000 -
Size:14 AWG
Bunch Stranding:19x27
Conductor Material:Tin Coated Copper
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
Cable Diameter:N/A
Maximum Voltage Rating:600 V
Operating Temperature:-65 to 150 °C