- 44A0111-12-9-US
44A0111-12-9-US
TE Connectivity / Raychem Brand
High Performance Cable 12AWG 2.74mm Tin Plated Copper White 600VAC
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 44
- Wire Source = United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 12 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 44A0111129US
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A0111-12-9-US
Unit of Measure:Per Each
1 -
Size:12 AWG
Conductor Material:Tin Plated Copper
Cable Diameter:2.74 mm
Maximum Voltage Rating:600 VAC
Operating Temperature:-65 to 150 °C