- 44A0111-12-0
44A0111-12-0
TE Connectivity / Raychem Brand
High Performance Cable 12AWG 2.84mm Tin Coated Copper Black 600VAC
Datasheet Accessories Notify Me
Description
Search Keywords: 44A0111120
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A0111-12-0
Alias/AKA:2822623004
Unit of Measure:Per Meter
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
1 -
Size:12 AWG
Bunch Stranding:37x28
Conductor Material:Tin Plated Copper
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
Cable Diameter:2.74 mm
Maximum Voltage Rating:600 VAC
Operating Temperature:-65 to 150 °C