- 44A0111-10-0-US
44A0111-10-0-US
TE Connectivity / Raychem Brand
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 44
- Wire Source = United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 10 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 44A0111100US
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:44A0111-10-0-US
Unit of Measure:Per Foot
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Size:10 AWG
Conductor Material:Tin Plated Copper
Cable Diameter:3.28 mm
Maximum Voltage Rating:600 VAC
Operating Temperature:-65 to 150 °C