207W223-3-0
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
207W223-3-0
Search Keywords: 207W22330
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    207W223-3-0
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Government Qualified:
    No
  • Color:
    Black
  • Resistant To:
    Abrasion, Fluids, Mechanical Damage, Strain
  • Mounting Hole Diameter:
    1.34 in
  • Included O-Ring:
    No
  • Resistance Properties:
    Immersion Protection
  • Material Code:
    3
  • Adhesive Code:
    S1048
  • Power Cable Accessory:
  • Length:
    72 mm
  • Adhesive Pre-Coat:
  • Recovered Inside Diameter (Max):
    7.1 mm
  • Threaded End Inside Diameter:
    .79 in
  • Nut Type:
    A
  • Expanded Inside Diameter (Min):
    18 mm
  • Size Code:
    23
  • Recovered Wall Thickness (Nominal):
    .071 in
  • Material:
    Modified Polyolefin
  • Adhesive Type:
    Adhesive Purchased Separately
  • Product Type:
    Cable Entry Seals/Feedthroughs
  • Pliancy:
    Semi-Rigid
  • Lipped:
  • Molded Part Shape Code:
    207W
  • Material Systems Code:
    10
  • Fluid/Chemical Resistance:
    Occasional exposure to fluids
  • Molded Part Shape:
    Straight
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 135 °C, -67 – 275 °F