101A041-3/86-0
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
101A041-3/86-0
Search Keywords: 101A0413860
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    101A041-3/86-0
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Wall Type:
    Dual
  • Resistance Protection:
    Suitable for occasional exposure to fluids
  • Size Code:
    41
  • Color:
    Black
  • Molded Part Shape Code:
    101A
  • Shrink Temperature (Min):
    150 °C
  • Material Systems Code:
    10
  • Shrink Ratio:
    2:1
  • Adhesive Pre-Coat:
    Yes
  • Lining Type:
    Adhesive
  • Resistance Properties:
    Immersion Protection
  • Material:
    Modified Polyolefin
  • Flammability:
    Flame-Retardant
  • Expanded Inside Diameter (Min):
    13.7 mm
  • Product Type:
    End Cap
  • Adhesive Type:
    High Performance Pre-Coat Adhesive
  • Recovered Wall Thickness (Nominal):
    .07 in
  • Pliancy:
    Semi-Rigid
  • Recovered Inside Diameter (Max):
    6.4 mm
  • Adhesive Options:
    /86 Precoat
  • Government Qualified:
    No
  • Length:
    40 mm
  • Material Code:
    3
  • Formcode des Formteils:
    101A
  • Wall Thickness:
    Medium
  • Sealant:
  • Cap Shape:
    Closed Tube
  • Adhesive Code:
    86
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 105 °C