- W92-X112-20
W92-X112-20
TE Connectivity / P&B Brand
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 2Pole 20A 277VAC
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Magnetic Circuit Breaker
- Series/Mounting Option = W9 (6-32 Mtg. Threads)
- Actuator Style = Toggle
- Number of Poles = 2
- Current Rating = 20 Amps.
Search Keywords: W92X11220
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:W92-X112-20
Alias/AKA:7-1393254-2
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536200020
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
12 -
Type:Hydraulic Magnetic
Voltage Rating:277 VAC
Number of Poles:2
Current Rating:20 A
Terminal Design:Stud
Operating Temperature:-40 to 85 °C