- W91-X152-50
W91-X152-50
TE Connectivity / P&B Brand
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 1Pole 50A 65VDC
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Magnetic Circuit Breaker
- Series/Mounting Option = W9 (6-32 Mtg. Threads)
- Actuator Style = Toggle
- Number of Poles = 1
- Current Rating = 50 Amps.
Search Keywords: W91X15250
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:W91-X152-50
Alias/AKA:5-1393254-0
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536200020
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
24 -
Type:Hydraulic Magnetic
Voltage Rating:65 VDC
Number of Poles:1
Current Rating:50 A
Terminal Design:Stud
Operating Temperature:-40 to 85 °C