- W91-X1110-15
W91-X1110-15
TE Connectivity / P&B Brand
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 1Pole 15A 277VAC
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Magnetic Circuit Breaker
- Series/Mounting Option = W9 (6-32 Mtg. Threads)
- Actuator Style = Toggle
- 1 Poles
- Current Rating = 15 Amps.
Search Keywords: W91X111015
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:W91-X1110-15
Alias/AKA:1-1393254-7
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536200020
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
24 -
Type:Hydraulic Magnetic
Voltage Rating:277 VAC
Number of Poles:1
Current Rating:15 A
Terminal Design:Stud
Operating Temperature:-40 to 85 °C