- W68-X2Q12-20
W68-X2Q12-20
TE Connectivity / P&B Brand
Circuit Breaker - Magnetic (Hydraulic Delay) - 2 Pole - 20A, 277VAC - White Lever Actuator - Panel Mount.
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- Series/Mounting Option = W6 (6-32 Mtg. Threads)
- Actuator Style = Toggle
- Number of Poles = 2
- Current Rating = 20 Amps.
- Toggle Color = White
Search Keywords: W68X2Q1220
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:W68-X2Q12-20
Alias/AKA:3-1393253-4
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536200020
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
12 -
Type:Hydraulic Magnetic
Voltage Rating:277 VAC
Number of Poles:2
Current Rating:20 A
Terminal Design:Quick Connect
Operating Temperature:-40 to 85 °C