- W54-XC2A4B10-40
W54-XC2A4B10-40
TE Connectivity / P&B Brand
Circuit Breaker Thermal 1Pole 40A 250VAC
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: W54XC2A4B1040
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:W54-XC2A4B10-40
Alias/AKA:9-1423674-1
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8535290040
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Type:Thermal
Voltage Rating:250 VAC
Number of Poles:1
Current Rating:40 A
Terminal Design:Quick Connect
Operating Temperature:0 to 60 °C