- V42254B2202B641
V42254B2202B641
TE Connectivity / P&B Brand
Conn DIN 41612 RCP 64 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Box/Tray
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Description
Product Highlights:
- Connector Type = Receptacle
- 64 Positions
- PCB Mount Angle = Vertical
- Post Type = Solder Post
- Not Make First / Break Last
Search Keywords: V42254B2202B641
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:V42254B2202B641
Alias/AKA:1-1393641-6
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:NL
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
40 -
Type:DIN 41612
Gender:RCP
Body Orientation:Straight
Mounting:Through Hole
Pitch:2.54 mm
Number of Contacts:64
Termination Method:Solder
Operating Temperature:-55 to 125 °C