- V23050A1012A533
V23050A1012A533
TE Connectivity / P&B Brand
General Purpose Relay - 3 form A + 3 form B, 3 NO + 3 NC - Contacts: AgSnO2 6A 250VAC - Coil: 12VDC@100mA - Thru Hole
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Carton Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: V23050A1012A533
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:V23050A1012A533
Alias/AKA:1-1415015-1
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:CZ
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
10 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:3PST-NO,3PST-NC
Maximum Current Rating:8 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-25 to 70 °C
Coil Resistance:120 Ohm