T9GV2L24-48
Description +
T9GV2L24-48
Search Keywords: T9GV2L2448
  • Part No:
    T9GV2L24-48
  • Coil Resistance:
    2560 Ω
  • Relay Termination Type:
    .25 x .032 Quick Connect Terminals , Printed Circuit Terminals
  • Contact Current Rating (Max):
    20 A
  • Environmental Ambient Temperature (Max):
    105 °C, 85 °C, 176 °F, 221 °F
  • Contact Voltage Rating:
    250 VAC
  • Coil Power Rating Class:
    800 – 1000 mW
  • Contact Switching Voltage (Max):
    480 VAC
  • Length Class (Mechanical):
    30 – 35 mm
  • Environmental Category of Protection:
    RTII
  • Product Weight:
    23 g, .812 oz
  • Terminal Type:
    PCB-THT , Quick Connect
  • Coil Voltage Rating:
    48 VDC
  • Contact Current Class:
    10 – 20 A, 20 – 30 A
  • Product Width:
    .984 in, 25 mm
  • Operating Temperature Range:
    -40 – 105 °C
    1.260 x .984 x 1.063 in, 32 x 25 x 27 mm
  • Height Class (Mechanical):
    25 – 30 mm
  • Contact Arrangement:
    1 Form B (NC)
  • Contact Switching Load (Min):
    1A @ 12V
  • Width Class (Mechanical):
    20 – 25 mm
  • Coil Power Rating (DC):
    900 mW
  • Product Length:
    32 mm
  • Product Height:
    27 mm