T9GV1L14-48
Description +
T9GV1L14-48
Search Keywords: T9GV1L1448
  • Part No:
    T9GV1L14-48
  • Contact Current Rating (Max):
    30 A
  • Coil Power Rating (DC):
    900 mW
  • Coil Voltage Rating:
    48 VDC
  • Terminal Type:
    PCB-THT
  • Operating Temperature Range:
    -40 – 105 °C
  • Relay Termination Type:
    Printed Circuit Terminals
  • Contact Current Class:
    20 – 30 A
  • Product Length:
    29 mm
  • Product Height:
    .618 in, 15.7 mm
  • Product Width:
    .846 in, 21.5 mm
  • Product Weight:
    18 g, .635 oz
  • Width Class (Mechanical):
    20 – 25 mm
  • Environmental Ambient Temperature (Max):
    105 °C, 85 °C, 176 °F, 221 °F
  • Height Class (Mechanical):
    15 – 16 mm
  • Contact Switching Voltage (Max):
    480 VAC
  • Coil Power Rating Class:
    800 – 1000 mW
  • Coil Resistance:
    2560 Ω
  • Environmental Category of Protection:
    RTII
  • Length Class (Mechanical):
    25 – 30 mm
  • Contact Arrangement:
    1 Form A (NO)
  • Contact Switching Load (Min):
    1A @ 12V
  • Contact Voltage Rating:
    250 VAC
  • Dimensions (L x W x H) (Approximate):
    1.142 x .846 x .618 in, 29 x 21.5 x 15.7 mm