T9GS2L14-110
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
T9GS2L14-110
Search Keywords: T9GS2L14110
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / P&B Brand
  • Part No:
    T9GS2L14-110
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    PT
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Contact Arrangement:
    1 Form B (NC)
  • Relay Termination Type:
    Printed Circuit Terminals
  • Environmental Ambient Temperature (Max):
    105 °C, 85 °C, 176 °F, 221 °F
  • Coil Special Features:
    UL Coil Insulation Class F
  • Product Length:
    29 mm
  • Height Class (Mechanical):
    15 – 16 mm
  • Dimensions (L x W x H) (Approximate):
    1.142 x .846 x .618 in, 29 x 21.5 x 15.7 mm
  • Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil:
    2500 Vrms
  • Width Class (Mechanical):
    20 – 25 mm
  • Terminal Type:
    PCB-THT
  • Contact Switching Voltage (Max):
    480 VAC
  • Environmental Category of Protection:
    RTIII
  • Power Relay Type:
    Standard
  • Packaging Method:
    Carton & Tube
  • Contact Voltage Rating:
    250 VAC
  • Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts:
    4000 Vrms
  • Coil Power Rating Class:
    800 – 1000 mW
  • Contact Switching Load (Min):
    1A @ 12V
  • Contact Current Class:
    10 – 20 A, 20 – 30 A
  • Contact Material:
    AgSnO
  • Product Height:
    .618 in, 15.7 mm
  • Contact Current Rating (Max):
    20 A
  • Length Class (Mechanical):
    25 – 30 mm
  • Operating Temperature Range:
    -40 – 105 °C
  • Product Weight:
    18 g, .635 oz
  • Coil Voltage Rating:
    110 VDC
  • Coil Resistance:
    13444 Ω
  • Coil Magnetic System:
    Monostable, DC
  • Coil Power Rating (DC):
    900 mW
  • Contact Number of Poles:
    1
  • Product Width:
    .846 in, 21.5 mm