- T9AS5D12-48
T9AS5D12-48
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 48VDC 20(NO)/10(NC)A SPDT(32.51mm 27.43mm 20.4mm) THT
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- T9A Series
- Contact Arrangement = 1 Form C, SPDT, 1 C/O
- Contact Current Rating = 30 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: T9AS5D1248
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:T9AS5D12-48
Alias/AKA:3-1393210-8
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:48 V
Contact Arrangement:SPDT
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 85 °C