- T92P7D12-12
T92P7D12-12
TE Connectivity / P&B Brand
High Power PCB Relay - 2 form A (2 NO) - 12VDC Coil - 30A Contact Rating - 600VAC Switching - Dust Protected Plastic Case - PC ...
Description
High Power PCB Relay - 2 form A (2 NO) - 12VDC Coil - 30A Contact Rating - 600VAC Switching - Dust Protected Plastic Case - PC Pin - Through Hole.
Product Highlights:
- T92 Series
- Contact Arrangement = 2 Form A, DPST-NO, 2 N/O
- Contact Current Rating = 30 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: T92P7D1212
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:T92P7D12-12
Alias/AKA:6-1393211-5
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPST-NO
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 85 °C