- T92P7A22-277
T92P7A22-277
TE Connectivity / P&B Brand
High Power PCB Relay - 2 form A (2 NO) - 277VAC Coil - 30A Contact Rating - 600VAC Switching - Dust Protected Plastic Case - 0 ...
Description
High Power PCB Relay - 2 form A (2 NO) - 277VAC Coil - 30A Contact Rating - 600VAC Switching - Dust Protected Plastic Case - 0.250" Quick Connect.
Product Highlights:
- T92 Series
- Contact Arrangement = 2 Form A, DPST-NO, 2 N/O
- Contact Current Rating = 30 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 250 VAC, 277 VAC
Search Keywords: T92P7A22277
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:T92P7A22-277
Alias/AKA:6-1393211-3
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:277 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPST-NO
Mounting:Flange Mount
Termination Style:Quick Connect
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 65 °C