The T92P7A12-240 is a general-purpose, high-power PCB mount relay with 2 Form A (NO) contacts and a 240 VAC coil.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Product Highlights:
  • Relay Type = Power PCB/Panel Mount Relay
  • Relay Style = PCB
  • T92 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form A, DPST-NO, 2 N/O
  • Contact Current Rating = 30 A
Search Keywords: T92P7A12240
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / P&B Brand
  • Part No:
    T92P7A12-240
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    30
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    220,240 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    DPST-NO
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -55 to 65 °C