- T91S1D22-12
T91S1D22-12
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 12VDC 40A SPST-NO (( 32.23mm 27.4mm 27.92mm)) Through Hole
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: T91S1D2212
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:T91S1D22-12
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPST-NO
Mounting:Through Hole
Termination Style:Quick Connect/PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 85 °C