- T91P5D21-12
T91P5D21-12
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 12VDC 20(NO)A/10(NC)A SPDT (( 32.51mm 27.43mm 27.94mm)) Through Hole
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description
Search Keywords: T91P5D2112
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:T91P5D21-12
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPDT
Mounting:Through Hole
Termination Style:Quick Connect & PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 85 °C
Coil Resistance:144 Ohm