- T90N5D12-18
T90N5D12-18
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 18VDC 30A SPDT(30.5x24.13x17.27)mm THT
Datasheet Accessories Notify Me
Description
Product Highlights:
- T90 Series
- Contact Arrangement = 1 Form C, SPDT, 1 C/O
- Contact Current Rating = 20 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: T90N5D1218
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:T90N5D12-18
Alias/AKA:9-1393208-0
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:18 V
Contact Arrangement:SPDT
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 85 °C