- T90N1D42-12
T90N1D42-12
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 12VDC 30A SPST-NO(30.5x24.13x17.27)mm THT
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- T90 Series
- Contact Arrangement = 1 Form A, SPST-NO, 1 N/O
- Contact Current Rating = 30 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: T90N1D4212
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:T90N1D42-12
Alias/AKA:7-1393208-7
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPST-NO
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 85 °C