- SSR-480A125
SSR-480A125
TE Connectivity / P&B Brand
Solid State Relay 30mA 280V AC/DC-IN 125A 660V AC-OUT 4-Pin Hockey puck
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Description
Product Highlights:
- Relay
- Relay Type = Solid State - Paired SCR Output
- SSR Series
- Switch Arrangement = 1 Form A (SPST-NO)
- Current Rating = 125 A
Search Keywords: SSR480A125
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:SSR-480A125
Alias/AKA:1-1393030-3
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Output Type:AC
Maximum Output Voltage:660(RMS) V
Maximum Output Current:125(RMS) A
Output Device:SCR
Input Type:AC
Input Voltage:280 V
Mounting:Screw
Circuit Arrangement:1 Form A
Dimension:57.15 x 44.45 x 22.1 mm