RTS3L012WG
RTS3L012WG
TE Connectivity / P&B Brand
In Stock: 7,130
Minimum Order: 50
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
Power Relay - SPST-NO (1 Form A) - 12VDC Coil - 16A Contact Rating - 400VAC Switching - Sealed (Flux Protection) - PC Pin Term ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Carton Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Power Relay - SPST-NO (1 Form A) - 12VDC Coil - 16A Contact Rating - 400VAC Switching - Sealed (Flux Protection) - PC Pin Termination - Through Hole.
Search Keywords: RTS3L012
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / P&B Brand
  • Part No:
    RTS3L012
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    AT
  • ECCN:
    EAR99
    20
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Coil Resistance:
    360 Ohm