- R10-E2P2-V185
R10-E2P2-V185
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 12VDC 3A DPDT(24.1x18.7x30.2)mm THT
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- R10 Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 3 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: R10E2P2V185
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:R10-E2P2-V185
Alias/AKA:1393767-1
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:3 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 75 °C
Coil Resistance:185 Ohm