- R10-E1W2-S200
R10-E1W2-S200
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay
Discontinued
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Power Relay
Product Highlights:
- R10 Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 7.5 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: R10E1W2S200
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:R10-E1W2-S200
Alias/AKA:8-1393765-5
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:6 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:7.5 A
Mounting:Connector
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 75 °C
Coil Resistance:200 Ohm