- R10-E1M2-V700
R10-E1M2-V700
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VDC 5A DPDT(24.1x18.7x30.2)mm Socket
Discontinued
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: R10E1M2V700
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:R10-E1M2-V700
Alias/AKA:5-1393765-8
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:5 A
Mounting:Connector
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 75 °C
Coil Resistance:700 Ohm