- PRDA-11DYA-24
PRDA-11DYA-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VDC 25A DPDT(107.96x63.8x63.5)mm
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Tray Packaging
Description
Product Highlights:
- PRD Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 25 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: PRDA11DYA24
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:PRDA-11DYA-24
Alias/AKA:9-1393131-1
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:DPDT
Mounting:N/A
Termination Style:Screw Terminal
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 80 °C