- PRD-5AG0-120
PRD-5AG0-120
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 120VAC 30A SPDT(63.3x63.75x57.9)mm
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Pack Packaging
Description
Product Highlights:
- PRD Series
- Contact Arrangement = 1 Form C, SPDT, 1 C/O
- Contact Current Rating = 30 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 240 VAC
Search Keywords: PRD5AG0120
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:PRD-5AG0-120
Alias/AKA:9-1393127-9
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:120 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:SPDT
Mounting:N/A
Termination Style:Screw Terminal
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 45 °C