- PRD-3DY0-12
PRD-3DY0-12
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 12VDC 25A SPST-NO-DM(63.3x63.75x57.9)mm
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
Product Highlights:
- PRD Series
- Contact Arrangement = 1 Form X, SPST-NO-DM, 1 N/O Bridge Contact
- Contact Current Rating = 25 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: PRD3DY012
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:PRD-3DY0-12
Alias/AKA:9-1393127-5
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
20 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPST-NO-DM
Mounting:N/A
Termination Style:Screw Terminal
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 80 °C