- PRD-11AY1-240
PRD-11AY1-240
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 240VAC 25A DPDT(85.73x63.8x63.5)mm
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Product Highlights:
- PRD Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 25 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 240 VAC
Search Keywords: PRD11AY1240
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:PRD-11AY1-240
Alias/AKA:3-1393127-3
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
20 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:240 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Mounting:N/A
Termination Style:Quick Connect
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 45 °C