- P30P47A12P1-120
P30P47A12P1-120
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Contactor 120VAC 30A 4PST-NO-DM(96.52x91.44x86.87)mm Flange Contactor Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Box Packaging
Description
Product Highlights:
- Contactor Type = Definite Purpose
- P30 Series
- AC Actuating System
- Number of Poles = 4
- Contact Arrangement = 4 Form X, 4PST-NO-DM
Search Keywords: P30P47A12P1120
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:P30P47A12P1-120
Alias/AKA:3-1393132-8
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490065
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Maximum Current Rating:30 A
Contact Arrangement:4PST-NO-DM
DC Coil Voltage:N/A
AC Coil Voltage:120 V
Maximum DC Voltage Rating:N/A
Maximum AC Voltage Rating:600 V