- P30P42D12P1-12
P30P42D12P1-12
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Contactor 12VDC 20.8Ohm 30A 3PST-NO-DM(96.52x82.55x100.97)mm Flange Contactor Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: P30P42D12P112
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / P&B Brand
Part No:P30P42D12P1-12
Alias/AKA:1423257-7
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410045
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
9 -
Maximum Current Rating:30 A
Contact Arrangement:3PST-NO-DM
DC Coil Voltage:12 V
AC Coil Voltage:N/A
Maximum DC Voltage Rating:N/A
Maximum AC Voltage Rating:600 V